Kde se vzalo pilates cvičení, které mění postavy?

Slavný Pilatesův slogan říká: „Po 10 lekcích se budete cítit lépe, po 20 lekcích budete lépe vypadat a po 30 lekcích budete mít nové tělo.” Je to pravda a lze se s tím ztotožnit? A kde se vlastně cvičení pilates vzalo?

Proč se cvičení pilates jmenuje pilates? 

Za slovem pilates se skrývá velká dřina a celoživotní usilovná práce, protože ucelený cvičební systém nevznikne jen tak přes noc. Joseph Hubertus Pilates, který pilates vymyslel, byl velmi neduživé dítě, v dětství dokonce trpěl astmatem a křivicí. Odmítl se však se svým osudem smířit a zasvětil svůj život zlepšování kondice a překonávání svých limitů

Pilates jako unikátní cvičení

J. H. Pilates věřil, že nezdravé držení těla, špatné dýchání a obecně moderní uspěchaný způsob života vedou ke špatného životního stylu. Během své praxe pozoroval chování zvířat a studoval jógu a gymnastiku. Z těchto oborů se nakonec postupně vyvinulo cvičení pilates, které je založeno na 8 důležitých principech

  1. správné dýchání,
  2. koncentrace,
  3. kontrola pohybu,
  4. pevný střed těla, 
  5. přesnost pohybu,
  6. plynulost pohybu, 
  7. rovnováha a 
  8. kvalita provedení pohybu. 

Kdy se opravdu dostaví výsledky? 

I když už jste možná slyšeli, že je pilates opravdu skvělé cvičení, u kterého na výsledky nemusíte dlouho čekat, není to tak úplně pravda. Pokud se totiž nezaměříte na metodu jako celek a nebudete se držet osmi výše zmíněných principů, bude účinnost metody pravděpodobně mizivá. Jedná se totiž o tzv. inteligentní cvičení, a pokud není během provádění cviků zapojen mozek, dochází pouze ke kopírování vnějšího projevu. V praxi to vypadá tak, že si jedinec hodinu tzv. “odcvičí” a myslí přitom na bůhví co. 

Účinek cviků

Dodržování principů pilates a vědomé cvičení Joseph H. Pilates označil jako tzv. kontrologii, což bychom mohli popsat jako soubor dodržování základních principů a jejich způsobu provedení. Bez dodržování principů pilates totiž neexistuje správný způsob provedení cviků a bez správného provedení cviků neexistuje propojení mysli a jednotlivých částí těla. Při dodržování tzv. kontrologie se výsledky cvičení dostaví již velmi brzy a účinky na své tělo a mysl můžeme očekávat již po první hodině

Jak tedy na to? 

Zní to možná složitě, ale správný lektor by vás měl vždy umět dobře do pozice navést a vše správně vysvětlit. Ne nadarmo se říká, že instruktor pilates někdy možná více mluví, než cvičí. Má to však nesporné výhody: 

  1. Soustředíte se pouze na cvičení a nemáte čas myslet na starosti běžného dne. 
  2. Neustálé opakování toho, co máte dělat se vám postupně vrývá do paměti a samovolně začnete kontrologii využívat i při běžných činnostech (nakupování, sport, sezení …). 

Vytrvejte a cvičte

Cvičení pilates tedy patří do tzv. body and mind cvičení, neboli propojení těla mysli. Účinky tudíž nevidíme pouze na našem těle, ale i na klidu naší mysli, který pocítíme po každém cvičení. Nestojí za to pilates vyzkoušet?

Myslím, že ano. Přihlaste se proto do některého z mých online kurzů a vyzkoušejte účinky cvičení pilates na vlastní kůži!

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)