Slavný Pilatesův slogan říká: „Po 10 lekcích se budete cítit lépe, po 20 lekcích budete lépe vypadat a po 30 lekcích budete mít nové tělo.” Je to pravda a lze se s tím ztotožnit? A kde se vlastně cvičení pilates vzalo?
Proč se cvičení pilates jmenuje pilates?
Za slovem pilates se skrývá velká dřina a celoživotní usilovná práce, protože ucelený cvičební systém nevznikne jen tak přes noc. Joseph Hubertus Pilates, který pilates vymyslel, byl velmi neduživé dítě, v dětství dokonce trpěl astmatem a křivicí. Odmítl se však se svým osudem smířit a zasvětil svůj život zlepšování kondice a překonávání svých limitů.
Pilates jako unikátní cvičení
J. H. Pilates věřil, že nezdravé držení těla, špatné dýchání a obecně moderní uspěchaný způsob života vedou ke špatného životního stylu. Během své praxe pozoroval chování zvířat a studoval jógu a gymnastiku. Z těchto oborů se nakonec postupně vyvinulo cvičení pilates, které je založeno na 8 důležitých principech:
- správné dýchání,
- koncentrace,
- kontrola pohybu,
- pevný střed těla,
- přesnost pohybu,
- plynulost pohybu,
- rovnováha a
- kvalita provedení pohybu.
Kdy se opravdu dostaví výsledky?
I když už jste možná slyšeli, že je pilates opravdu skvělé cvičení, u kterého na výsledky nemusíte dlouho čekat, není to tak úplně pravda. Pokud se totiž nezaměříte na metodu jako celek a nebudete se držet osmi výše zmíněných principů, bude účinnost metody pravděpodobně mizivá. Jedná se totiž o tzv. inteligentní cvičení, a pokud není během provádění cviků zapojen mozek, dochází pouze ke kopírování vnějšího projevu. V praxi to vypadá tak, že si jedinec hodinu tzv. “odcvičí” a myslí přitom na bůhví co.
Účinek cviků
Dodržování principů pilates a vědomé cvičení Joseph H. Pilates označil jako tzv. kontrologii, což bychom mohli popsat jako soubor dodržování základních principů a jejich způsobu provedení. Bez dodržování principů pilates totiž neexistuje správný způsob provedení cviků a bez správného provedení cviků neexistuje propojení mysli a jednotlivých částí těla. Při dodržování tzv. kontrologie se výsledky cvičení dostaví již velmi brzy a účinky na své tělo a mysl můžeme očekávat již po první hodině.
Jak tedy na to?
Zní to možná složitě, ale správný lektor by vás měl vždy umět dobře do pozice navést a vše správně vysvětlit. Ne nadarmo se říká, že instruktor pilates někdy možná více mluví, než cvičí. Má to však nesporné výhody:
- Soustředíte se pouze na cvičení a nemáte čas myslet na starosti běžného dne.
- Neustálé opakování toho, co máte dělat se vám postupně vrývá do paměti a samovolně začnete kontrologii využívat i při běžných činnostech (nakupování, sport, sezení …).
Vytrvejte a cvičte
Cvičení pilates tedy patří do tzv. body and mind cvičení, neboli propojení těla a mysli. Účinky tudíž nevidíme pouze na našem těle, ale i na klidu naší mysli, který pocítíme po každém cvičení. Nestojí za to pilates vyzkoušet?
Myslím, že ano. Přihlaste se proto do některého z mých online kurzů a vyzkoušejte účinky cvičení pilates na vlastní kůži!