Jóga nebo pilates?

Oba cvičební styly jsou v poslední době hojně skloňovány v souvislosti s body and mind cvičením a na první pohled se mohou zdát velmi podobné. Je tedy mezi jógou a pilates nějaký rozdíl? A které cvičení si pro sebe zvolit? Pojďme souboj „jóga nebo pilates“ rozlousknout!

Můžu cvičit pilates a jógu současně? 

Na úvod je důležité říci, že jak jóga, tak pilates jsou pro naše zdraví velmi prospěšné a ani jedním typem cvičení nic nezkazíme. Pokud dobře pochopíme rozdíly mezi oběma cvičeními, můžeme oba cvičební styly provozovat současně, a to dokonce s vyšší účinností, než kdybychom cvičili styl pouze jeden. 

Co mají jóga a pilates společného? 

Pilates a jóga vznikly v úplně jiné době a ze zcela odlišných kultur a filozofií, přesto mají mnoho společných znaků, které je důležité si uvědomit: 

 1. Obě cvičení zároveň protahují a posilují svaly.
 2. Cvičí se na podložce a naboso. 
 3. Jedná se o pomalejší cvičení, u kterých dochází k mírnému zadýchání. 
 4. Oba typy cvičení lze cvičit jak s pomůckami, tak bez nich. 
 5. Ke cvičení není nutná hudba k udržení rytmu. 
 6. Oba typy cvičení se řadí k tzv. body and mind cvičením. 
 7. Pilates i jóga zlepšují rovnováhu a budují pevný střed těla.  
 8. Během cvičení dochází ke střídání různých pozic a málokdy se cvik opakuje. 
 9. Při cvičení pilates a jógy se dbá na plynulost pohybu, dýchání a přesné provedení cviků. 
 10. Pohyby u obou cvičebních stylů se provádějí od středu těla k vnějšku, a ne obráceně, jako je to u jiných cvičení či např. tancování. 
 11. Obě metody zlepšují koordinaci, flexibilitu, sílu a rovnováhu těla. Zároveň celé tělo systematicky zpevňují, čímž dochází ke zlepšení jeho držení.  

Základní rozdíly mezi jógou a pilates

I když se může leckdy zdát, že pilates a jóga jsou jedno a to samé cvičení, pochopit jednotlivé rozdíly je základním pilířem obou stylů:

 1. Pilates je více dynamické a při jednotlivých cvicích počítejte s méně opakováním v rychlejším sledu. Jóga se naopak více zaměřuje na výdrž a prodýchání v jednotlivých pozicích.  
 2. Oba styly mají odlišné dýchání. Pilates se zaměřuje na dýchání do stran hrudníku, jóga naopak využívá plný dech od spodního břicha až po klíční kosti. 
 3. Pilates je pravděpodobněji trošku benevoletnější z hlediska duchovního přístupu, protože lekce jógy se nesmí obejít bez úvodního uvědomění a závěrečné relaxace, kdežto při pilates se tyto náležitosti vynechávají. 
 4. Pilates byl původně vyvinut jako léčebná metoda pro osoby po zranění a až později se z něj vyvinul celý cvičební systém.  Jóga je naopak prastarým mixem duchovního sebepoznání a fyzického pohybu. 
 5. Klasické pilates existuje pouze jedno, i když už se vyvinuly různé styly pilates, jóga má však mnoho stylů odpradávna a záleží jen na nás, který si vybereme. 

Účinky jógy nebo pilates

Pilates i jóga velmi účinně kombinují prvky východní filozofie se zaměřením na péči o ducha společně s prvky západních metod cvičení, které se zaměřují na tělo a zlepšují jeho držení. 

A co vy, už jste si vybrali, jestli je pro vás lepší jóga nebo pilates? Nebo zkusíte obojí? Pokud jste se rozhodli právě pro pilates, mohu vám na vaší cestě pomoci. Přihlašte se do jednoho z mých online kurzů a vyzkoušejte pilates na vlastní kůži. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)