Joseph Hubertus Pilates: muž, který stojí za revolučním cvičením

Muž, který chtěl, aby jeho cvičební systém mohl cvičit každý. Musím mít pravdu – nikdy jsem nepotřeboval aspirin, nikdy jsem se nezranil. Celá země, všichni na světě by měli cvičit moji metodu. Byli by spokojenější. Jak se Joseph Hubertus Pilates k cvičení vůbec dostal? A proč se z pilates stalo cvičení, které zná celý svět? 

Pilatesovo dětství 

J. H. Pilates se narodil v německém Mönchenbachu v roce 1883 a svoje zvláštní příjmení získal od rodičů řeckého původu. Jeho otec byl slavným řeckým gymnastou a Pilatesova matka se zabývala léčebnými účinky bylinek. V dětství měl Joseph H. Pilates hodně zdravotních problémů, byl hubený, trpěl astmatem a revmatickou horečkou. Se svým stavem se ale nehodlal smířit a začal proto systematicky posilovat. Se zájmem studoval jógu, gymnastiku a také kung fu a čchi-kung. 

Cesta do Anglie

Jak Pilates dospíval, postupem času vymyslel sérii cvičení a tréninkových technik, které vedly k odstranění špatných životních stereotypů, jako např. neefektivního způsobu dýchání, špatného držení těla a obecně moderního způsobu života. Postupně se J. H. Pilates dostal ze všech svých neduhů, které ho trápily v dětství, a už ve 14 letech byl ve výborné kondici a stále se zdokonaloval. V roce 1912 se Pilates přestěhoval do Anglie a i když byl původně spíše gymnasta a kulturista, začal se živit jako profesionální boxer

Život a cvičení pilates v Anglii

Přes kariéru boxera se Pilates dostal až k trenérství sebeobrany na policejních školách Scotland Yardu. Bohužel ve své kariéře nemohl pokračovat, protože byl během 1. světové války, spolu s ostatními německými občany, umístěn do internačního tábora v Lancasteru. Zde Joseph H. Pilates také nezahálel a ostatní přistěhovalce učil základům zápasu a sebeobrany

Trénink měl velký úspěch, protože jeho žáci zde získali velmi dobrou fyzickou kondici. Zde se pravděpodobně zrodily základy pilatesova systému cvičení, které později nazval kontrologie. Dokonce se tvrdí, že společně se svými spoluvězni přežil chřipkovou epidemii v roce 1918 právě díky tvrdému tréninku. 

Návrat do Německa a emigrace do USA

Po 1. světové válce se Joseph Hubertus Pilates vrátil do Německa, kde spolupracoval s významnými odborníky na tanec a pohybová cvičení, jako byl např. Rudolf Laban, a zdokonaloval tak svoji metodu cvičení. V Hamburku také trénoval policejní důstojníky. 

V roce 1925, z politických a sociálních důvodů, emigroval do Spojených států amerických, a to se pro něj stalo osudným. Po cestě se totiž seznámil se svou budoucí ženou Clarou. Společně založili v New Yorku studio, kde Joseph H. Pilates osobně cvičil a dohlížel na svoje studenty až do 60. let minulého století. 

Studio v New Yorku se stalo vyhlášeným a spolupracovalo s ním velké množství tanečníků a lékařů. V tomto studiu si také Pilates vychoval svoje přímé následovníky, mezi které patřili

  • Romana Kryzanowska,
  • Eve Gentry, 
  • Ron Fletcher,
  • Carola Trier, 
  • Kathy Grant,
  • Lolita San Miguel a 
  • Bob Seed.

Konec života 

Joseph Hubertus Pilates zemřel v roce 1967 v New Yorku ve věku 83 let. Za svůj život získal více než 26 patentů na stroje, které se používaly při jeho metodě cvičení. 

J. H. Pilates je autorem dvou knih o pilates. V roce 1934 vyšla kniha Tvé zdraví: Nápravný systém cvičení – revoluce na celém poli tělesné výchovy, v roce 1945 vyšla kniha Návrat k životu díky kontrologii

Josephu H. Pilatesovi vděčíme za unikátní metodu cvičení, která se stala základem pro prevenci degenerativních onemocnění, pro zpevnění těla, zlepšení vzhledu a obecně zkvalitnění života. Že lze se svým tělem pracovat a zlepšit svoje zdraví dokázal ostatně Pilates sám na sobě již v raném věku. Pojďte společně se mnou vyzkoušet na vlastní kůži cvičení, které se stalo jeho životním dílem. Mé online kurzy čekají právě na vás.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)