Jak se motivovat ke cvičení

Také patříte ke sportovním nadšencům, kteří začínají s pravidelným cvičením stále znovu a znovu? Jste už frustrovaní z toho, že se vám nepodaří ani pořádně začít a už se cvičením končíte? Jak to tedy udělat, abyste si cvičení opravdu užívali a nemuseli se do něj nutit? 

Pojďme se podívat na to, jak se opravdu motivovat ke cvičení a vydržet u něj už napořád, a jak vám k tomu může pomoci i pilates

Motivace a cvičení

Pokud chceme, aby jakákoliv činnost, kterou provozujeme, přinášela nejen výsledky, ale i potěšení, najděte tu správnou motivaci. Ne nadarmo naše babičky říkávaly: „Bez práce nejsou koláče.” S motivací je to stejné. 

Jako motivaci chápeme soubor vnitřních a vnějších faktorů, které vedou k našemu uspokojení. K pravidelnému cvičení potřebujeme nejvíce vnitřní motivaci, protože nikdo jiný za nás trénink neodcvičí. 

5 tipů, jak se motivovat ke cvičení

Tipů, jak si udržet motivaci ke cvičení je mnoho. Záleží na tom, zdali jste pokročilý sportovec nebo začátečník, dále na druhu cvičení, nebo na tom, kde sportujete. My si zde představíme 5 základních tipů, jak se motivovat ke cvičení, pro úplného začátečníka: 

  1. určete si reálný cíl,
  2. vytvořte si tréninkový plán
  3. sledujte svoje výsledky,
  4. střídejte druhy tréninků
  5. věřte si a spoléhejte na sebe 

Reálný cíl

Určit si reálný cíl může být mnohdy obtížné, nicméně je velmi důležité tomu věnovat dostatek času. Váš cíl je totiž závislý na tom, zdali u cvičení vytrváte nebo ne. Na začátku si stanovte nějaký menší cíl, který pro vás nebude obtížné dodržovat. Mezi menší cíle může patřit např.

  • zacvičit si každý den rozcvičku na 10 minut, 
  • zacvičit si dvakrát týdně 30 minut, 
  • zacvičit si dvakrát týdně 20 minut a jednou týdně jít na delší procházku nebo
  • zacvičit si třikrát týdně 20 – 30 minut

Tréninkový plán

Tréninkový plán si vytvořte na celý měsíc, vystavte si ho na viditelné místo a postupně si odškrtávejte splněné tréninky. Pokud si do tréninkového plánu záměrně zařadíte dny volna nebo i nějaké odměny, bude to pro vás ještě více motivační. 

Je také velmi důležité sami sebe nijak netrestat za to, že např. jeden nebo i více tréninků vynecháte. Nejhorším scénářem je zatratit celý tréninkový plán při prvním selhání. Pokud se vám pár tréninků z měsíce nepodaří splnit, prostě pokračujte dál společně se dny volna i odměnami. Na konci měsíce si udělejte přehled, kolik tréninků se vám povedlo a kolik nepovedlo, a příští měsíc zkuste počet neprovedených tréninků snížit. 

Velmi důležitá je odměna na konci celého měsíce, tu si zvolte sami dle vašeho uvážení. Může to být např. výlet, návštěva v cukrárně nebo nové oblečení. Odměnu si dopřejte vždy! 

Výsledky

Sledování výsledků během celého měsíce cvičení je důležité hlavně kvůli tomu, že po měsíci budou vždy vidět nějaké výsledky, což je opět výrazná motivace pro vás.  Pokud chcete svoje cvičení brát vážně, je dobré se na začátku minimálně změřit a vyfotit. Měření je důležité, protože se po měsíčním cvičení projeví poměr tuku a svalů, což bude změřitelné právě na centimetrech. Nečekejte ale úbytek v desítkách centimetrů a spíše počítejte s jedním nebo dvěma centimetry v dané partii za měsíc. 

Střídejte tréninky

Typy tréninků střídejte nebo mírně obměňujte. Tělo pak také lépe reaguje. V týdnu byste měli vždy zařadit aspoň jeden posilovací trénink a jeden kardio trénink. Posilovací trénink nemusíte ale nutně absolvovat v posilovně, stačí např. půlhodina jógy nebo pilates. A jako kardio trénink stačí zařadit obyčejnou procházku

Věřte si a spoléhejte sami na sebe

Během cvičení a dodržování tréninkového plánu se spoléhejte vždy jen sami na sebe. Někomu vyhovuje chodit cvičit např. s kamarádkou, na tom není určitě nic špatného. Pozor ale na to, pokud kamarádka onemocní nebo daný den jít na trénink nemůže. Snažte se vždy dodržet daný tréninkový plán i za cenu toho, že na trénink půjdete sami. 

S pravidelnými tréninky vám mohou pomoci moje online kurzy pilates, které si můžete zacvičit kdykoliv a kdekoliv, a mohou sloužit i jako doplněk k vašemu dalšímu cvičení. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)