Správné dýchání při cvičení pilates

Správné dýchání je v současné době velmi diskutovaným tématem, ať už v souvislosti s různým cvičením, nebo obecně se zdravím či meditací. Cvičení pilates je na správném dýchání vyloženě postavené, mnohým se však může zdát příliš složité. Jak tedy správně dýchat právě při cvičení pilates? 

Pilates cvičení a dýchání jako celek

Pilates cvičení je specifické právě v tom, že správné provedení cviků nezávisí pouze na technice cvičení, ale jedná se hlavně o propojení všech pilates principů dohromady. Tudíž nelze správné dýchání vyčlenit samostatně a myslet si, že nám to ke cvičení bude stačit. Existuje však několik obecných rad pro správné dýchání při cvičení pilates: 

  1. Nadechujeme se jemně nosem, vydechujeme ústy. 
  2. Nadechujeme se při uvolnění, vydechujeme při zátěži. 
  3. U některých cviků používáme tzv. “perkusivní dýchání”. 
  4. Pomocí dýchání udržujeme rytmus cvičení. 
  5. Důležité je během cvičení dech nezadržovat. 
  6. Nadechujeme se do žeber (tzv. laterální dýchání)

Nádech nosem, výdech ústy 

Nádech nosem pomáhá při cvičení okysličit krev a dovést ji k daným orgánům, výdech ústy naopak zase podporuje aktivaci hlubokého svalstva. V praxi to znamená, že při výdechu dojde k jakémusi stahu břišních svalů dovnitř, přičemž začnou pracovat hluboko uložené svaly našeho trupu. Proto je cvičení pilates v posledních letech tolik oblíbené. Díky správnému dýchání se posilují svaly, o kterých tzv. nevíme, zlepšuje se postavení páteře a dosahujeme tak výsledků, kterých jiným cvičením nedosáhneme. 

Nádech při uvolnění, výdech při zátěži

U každého pilates cviku je dýchání v podstatě jiné, obecně lze ale říci, že jakmile jdeme ve cviku do zátěže (zdviháme hrudník, nohu apod.), tak vydechujeme. Během volnější fáze cviku (návrat zpět) se nadechujeme. Oproti např. józe, která se často s pilates zaměňuje, je dýchání opačné, proto se to někomu může ze začátku plést. 

Pokud se vám správné dýchání hned od začátku nedaří, nevěšte hlavu, důležité je hlavně nezadržovat dech, dýchat co nejvíce přirozeně a postupně se vám to dostane pod kůži. 

Perkusivní dýchání

Perkusivní dýchání se využívá pouze u některých pilates cviků, zpravidla tam, kde je potřeba rychlejšího pohybu. U perkusivního dýchání se nadechujeme krátce nosem a vydechujeme hlasitě ústy. Důležité je, že perkusivní dýchání vždy doprovází daný pohyb, ať už hrudníku nebo např. končetin. Co tedy nádech, to jeden pohyb, co výdech, to druhý pohyb. Při hlasitém výdechu je dobré si pomoci zvukem “š”, který nám pomůže ještě více stáhnout břišní svaly dovnitř. 

Správné dýchání vede k udržení rytmu cvičení

Správné dýchání nám pomáhá soustředit se na dané provedení cviku a udržuje nás díky tomu v bdělosti. Zároveň si pomocí dýchání udržujeme rytmus cvičení. Proto je velmi dobré během cvičení naslouchat svému vlastnímu tělu a cvičit v rytmu svého dechu, protože jedině tak bude cvičení přirozené. 

Laterální dýchání

Principem dýchání v pilates je nadechování do žeber, kdy se žebra při nádechu roztahují do strany. Při výdechu se žebra naopak stahují k sobě, což nám pomáhá pro správné držení hrudníku během cvičení. Nácvik laterálního dýchání může být ze začátku složitější, ale můžete si pomoci i sami. Vestoje si položte ze strany ruce na žebra a zkuste je dechem roztahovat a stahovat dovnitř. 

Je správné dýchání při cvičení pilates opravdu tak důležité? 

Správné dýchání při cvičení pilates se může někomu zdát jako velká věda, ale není tomu tak. Důležité je vždy poslouchat lektora cvičení, který by měl vše vysvětlit a ke správnému provedení cviků a dýchání vám pomoci. Správný lektor pilates tzv. dýchá celou lekci s vámi, abyste se při cvičení neztratili. 

Pokud chcete více proniknout do tajů dýchání pilates, určitě neváhejte vyzkoušet jeden z mých kurzů, kde najdete všechny potřebné informace. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)