Pomůcky ke cvičení pilates

Pilates je ve světě nejvíce známé jako tzv. “mat pilates”, v překladu cvičení na podložce. Opravdu se s tímto způsobem cvičení setkáte v pilates nejčastěji. Pilates ale není jen o cvičení na zemi a samotné cvičení toho nabízí mnohem více. 

Které pomůcky ke cvičení pilates tedy existují a jak se s nimi cvičí? 

Proč používat pomůcky ke cvičení pilates? 

Každá pomůcka nám má samozřejmě pomáhat, ať už se jedná o jakoukoliv činnost. Nejinak je tomu i v pilates. Sám Joseph Hubertus Pilates při vedení lekcí rád využíval různých pomůcek a strojů. Každé tělo je totiž jiné, má odlišné predispozice a vady, a tudíž nikdy nemohou všichni provést daný cvik stejně. K lepšímu pochopení jednotlivých cviků nám proto slouží jednotlivé pomůcky ke cvičení pilates, a proto je velmi důležité se lekcím pilates s pomůckami nevyhýbat. 

Nejznámější pomůcky ke cvičení pilates 

Pomůcek ke cvičení pilates existuje celá řada. Některé pomůcky byly vymyšleny přímo ke cvičení pilates, další se zase postupem let ke cvičení pilates přizpůsobily. 

Mezi nejznámější pomůcky ke cvičení pilates patří: 

  • pilates roller, 
  • magic circle, 
  • core band, 
  • pilates towel, 
  • overball,
  • gymnastický míč
  • různé druhy dlouhých a krátkých gum

Pilates roller

Pilates roller, neboli spinální válec, je skvělá pilates pomůcka, která se v pilates používá především při cvičení na záda. Válec je dlouhý asi 90 cm a má kruhový půdorys. Cvičení na válci je velmi náročné, protože je nutné udržet stabilitu pomocí středu těla. Dalším výrazným benefitem je, že si během cvičení zároveň promasírujeme celé tělo. Po lekci na válcích se tak cítíme jako znovuzrození. 

Magic circle

Magic circle je kruh o průměru 30 – 40 cm se dvěma úchyty po stranách. Pro cvičení pilates je nejvhodnější magic circle vyrobený z oceli. Na trhu existují ještě plastové kruhy, které jsou ale příliš pružné a pro pilates tudíž nevhodné. Hodina pilates s magic circles patří určitě k těm náročnějším, protože ocelový kruh váží okolo 1, 2 kg. Dají se s ním zacvičit téměř všechny pilates cviky. 

Core band

Core band je dlouhý pás z pevného materiálu se 7 kapsami. Vytvořila ho a sama navrhla učitelka pilates Kathy Corey v roce 2004 v USA a používá se v pilates studiích po celém světě. V České republice není Core band příliš obvyklou pomůckou, často se také nahrazuje po domácku ušitými variantami, které nemají potřebné vlastnosti.  Cílem cvičení s core band je zvýšení odporu těla při cvičení, protože pás se při cvičení musí držet neustále napnutý. Obtížnost cvičení je dána polohou rukou a nohou v kapsách core bandu. 

Pilates towel 

Pilates ručník vytvořil přímý žák J. H. Pilatese Ron Fletcher, který chtěl nahradit J. H. Pilatesem používanou dřevěnou tyč. Ručník je vyrobený z žinylky, zapletený do copánku a je dlouhý přibližně 140 cm. V pilates se využívá především k procvičení paží a středu těla. V České republice má na tyto ručníky ochrannou známku Renata Sabongui z Pilates Academy, zároveň pouze ona v celé ČR školí svoje instruktory na práci s tímto ručníkem. 

Overball a velký gymnastický míč

Overball s velkým gymnastickým míčem patří dnes již k standardním pomůckám při různých rehabilitačních cvičeních. V pilates se tyto míče využívají k posílení středu těla, tzv. core, rozvoji síly a udržení balancu

Dlouhé a krátké gumy

Gumičky jsou také velmi často využívanou pomůckou při různých posilovacích cvičeních, především kvůli zvýšení odporu při cvičení s vlastní vahou. Při cvičení pilates ale nejsou tolik vhodné, protože nám neumožňují tolik držet stabilitu těla a zvládnout přesné provedení cviků. 

Vybrali jste si svoji pomůcku ke cvičení pilates?

Pomůcky ke cvičení pilates je určitě vhodné zařadit do lekcí aspoň jednou měsíčně. Cvičení s pomůckami je zábavnější, rychleji uteče a umožní nám daleko lépe pochopit některé cviky.  

Pokud se chcete dozvědět více o pilates, určitě vyzkoušejte jeden z mých online kurzů, a nebo se budu těšit na nějaké offline hodině, třeba právě s pomůckami

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)