Pilates stroje 

Možná jste již zaznamenali, že pilates se dá cvičit několika způsoby. Za klasické pilates cvičení se považuje cvičení na podložce, tzv. mat pilates. Dále se může jednat o pilates s pomůckami, což jsme si představili v minulém článku. A v neposlední řadě se jedná o cvičení na pilates strojích. Které pilates stroje známe a stojí cvičení na nich za to? 

Kde se pilates stroje vzaly? 

Joseph Hubertus Pilates ve své praxi využíval různých pomůcek, aby pomohl svým klientům např. po nějakém zranění nebo při zdravotních problémech. Pomůcky si vymýšlel a vyráběl sám, a mnoho z nich se stalo předlohou k dnešním tzv. Pilates apparatus, neboli pilates strojům

Mezi základní pilates stroje patří: 

  • Pilates reformer, 
  • Cadillac, 
  • Wunda chair, 
  • Spine corrector
  • a Ladder barrel 

Pilates reformer

Stroj, který na první pohled může vypadat trochu jako mučící, je rozměrově velký asi jako postel. Skládá se z posuvné lavice, která je připojena k pěti pružinám o nastavitelné míře tuhosti. Součástí stroje reformer jsou táhla, která slouží jako úchyty pro nohy nebo ruce. Díky těmto táhlům a nastavení síly pružin dochází k optimálnímu rozložení zátěže pro naše tělo. Zapojení celého těla umožňuje dosažení těch nejlepších výsledků, zároveň reformer pracuje s pohyblivým i pevným bodem, tudíž skvěle kopíruje princip svalové akce. 

Cadillac

Stroj, který je na první pohled podobný rozměrnějšímu reformeru. Skládá se z pevné lavice přibližně půl metru nad zemí a věže s různými typy závěsných systémů. Mezi tyto závěsné systémy patří pružina, pevná tyč, úchyty na nohy a ruce apod. V podstatě se na něm cvičí jako na podložce, protože nemá posuvnou lavici, a náročnost cvičení volíme dle zapojení závěsného systému. Je velmi vhodný pro cvičení se zdravotním omezením

Wunda chair

Klasický pilates stroj, který na první pohled vypadá jako židle, je robustní a nezabere moc místa. Pod sedadlem obsahuje výklopnou plošinu na pružinách, kterou lze využít pro práci rukou, nohou, i celého trupu. Nově jsou k wunda chair přidávána volitelně vysoká madla a také opěradlo, což umožňuje využití většího množství cviků. 

Spine corrector

Menší z cvičebních strojů, který snadno vezmete do ruky a přenesete na jiné místo, je znám také pod názvem step barrel nebo arc barrel. Má tvar poloviny dřevěného barelu, pokrytý polstrováním a kůží. Unikátní tvar zakřiveného povrchu se stabilním dnem umožňuje natažení páteře a podporu těla během cvičení. Cvičením na spine correctoru se totiž posiluje přirozené zakřivení páteře, protože vlivem natažení zad podél povrchu barelu se uvolňuje napětí od nohou až po vrchní část těla.  

Ladder barrel 

Jedná se o větší verzi spine correctoru s přidaným žebříkem, který umožňuje oporu rukou nebo nohou. Opět se využívá tvaru barelu pro natažení páteře a posílení jejího přirozeného zakřivení. Cvičení na ladder barrelu kombinuje protahovací a posilovací cviky, zároveň zvyšuje naši ohebnost. Žebřík se k barelu připojuje pomocí posuvné základny, což umožňuje nastavení pro různé šířky trupu a délku nohou. 

Výhody pilates strojů

Cvičení na pilates strojích je mnohonásobně účinnější, než cvičení na podložce. Vede také k daleko lepšímu pochopení cviků a ve vaší kondici vás posune rychleji k cíli. Možnost zacvičit si na některém z těchto strojů bývá většinou ve větších městech ve specializovaných pilates studiích. 

Pokud nemáte možnost docházet na hodiny pilates apparatus, ale chcete cvičit pilates, zkuste jeden z mých pilates kurzů a cvičte v pohodlí domova. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)