Principy cvičení pilates 

Principy cvičení pilates se vztahují ke každému pilates cviku a jsou podstatou jeho správného provedení. Bez dodržování základních principů cvičení pilates nedochází k propojení těla a mysli, tudíž je cvičení neefektivní. Které základní principy cvičení pilates tedy známe a jak je správně zařadit do cvičení? 

Hlavní principy cvičení pilates

Principy cvičení pilates je nutné opravdu využívat při každém cviku pilates, proto jsou hodiny pilates také tak náročné. Mezi základní pilates principy patří: 

  1. Koncentrace
  2. Kontrola
  3. Střed těla, tzv. powerhouse
  4. Plynulost
  5. Přesnost
  6. Dýchání

Koncentrace

Cvičení pilates se, společně s jógou a dalšími typy cvičení, označuje jako tzv. body and mind cvičení. Během cvičení je opravdu velmi důležité, abychom zapojili duševní stránku organismu, protože při nesoustředění může snadno dojít k dysbalanci kterýchkoliv orgánů v těle. V praxi se to projevuje tak, že vás instruktor neustále navádí na průběh cvičení a vy jste během cvičení na hodině myšlenkově přítomni a snažíte se tzv. cvičit i ve vašich myšlenkách. Cviky se následně nezdají být tak složité, protože si vlivem správné koncentrace vizualizujete správnou práci svalů a orgánů v těle. 

Kontrola

Při cvičení pilates je velmi důležitá i kontrola samotných pohybů. Všechny pohyby se snažíme vést přesně, aby bylo cvičení co nejvíce účinné. U tohoto principu si musíme uvědomit, která část těla cvičí, a ostatní části těla nechat zapojené, i když zrelaxované. V praxi se kontrola pohybu projevuje tak, že pokud např. cvičíme vleže na zemi a zdviháme nohy, tak trup se snažíme mít celou dobu zapojený tak, aby se nehýbal. Zároveň kontrolou pohybu předcházíme ztuhlosti a křečím ve svalech během cvičení. 

Střed těla

Střed těla, tzv. powerhouse, je tvořen hluboce uloženými břišními svaly, svaly pánevního dna a bránicí. Střední část těla je centrem rovnováhy, podpírá nám naši páteř a udržuje správné držení těla. Pokud máme správně vypracovaný střed těla, cvičí se nám lépe a umíme více promítnout sílu do našeho cvičení. Střed těla nejčastěji stabilizujeme s výdechem pomocí stažení břišních svalů směrem k páteři těsně předtím, než začneme daný cvik provádět. 

Dýchání

O správném dýchání při cvičení pilates si můžete přečíst v tomto článku zde na webu. 

Plynulost

Plynulost je číslem jedna při cvičení pilates, protože se týká jak každého jednotlivého pohybu, tak každého jednotlivého cviku, každého opakování cviku a také všech následujících cviků. Všechny pohyby vedeme plynule, bez švihu a konstantní rychlostí, přičemž zároveň i plynule přecházíme z jednoho cviku do druhého. Výsledkem jsou na první pohled ladné pohyby, u kterých vůbec není poznat, jak je cvičení komplikované a náročné. 

Přesnost

Jednotlivé cviky v pilates vedeme nejen plynule, ale také přesně, s čímž nám pomáhá dodržování všech výše zmíněných principů. Pokud se na cvičení správně soustředíme, provádíme cviky kontrolovaně a plynule, správně dýcháme a zapojujeme střed těla, výsledkem nám budou krásné přesné pohyby, které jsou u pilates žádoucí. 

Prospěšnost principů cvičení pilates 

Díky dodržování principů a duševní přítomnosti na hodinách pilates vám lekce rychleji uteče, krásně si odpočinete a hlavně předejdete nějakému zranění nebo natažení svalů

Pokud si chcete principy pilates vyzkoušet na vlastní kůži, rozhodně doporučuji moje nové online kurzy pilates, při kterých se pořádně zapotíte. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)