Pilates pro začátečníky 

Chtěli byste se začít pravidelně hýbat, ale nevíte, jak na to? Už jste slyšeli o benefitech pilates a láká vás tohle cvičení vyzkoušet? 

Pojďme se podívat na to, proč je právě pilates vhodné pro začátečníky a jak s tímto revolučním cvičením začít! 

Proč právě pilates? 

Pilates je unikátní cvičení, které je v současné době rozšířené po celém světě. Cvičit pilates může opravdu každý, a to hned z několika důvodů: 

  1. Pilates cvičíme v pomalejším tempu. 
  2. Při cvičení dbáme na správné provedení cviků. 
  3. Pilates je vhodné jako cvičení po úrazu, porodu apod. 
  4. Cvičíme bez obuvi kvůli procvičení chodidel a prstů na nohou. 
  5. Během cvičení nedochází k žádným poskokům nebo otřesům. 
  6. Cvičením pilates výrazně zpevníme střed těla a zlepšíme postavení páteře. 
  7. Při cvičení posílíme hluboko uložené svaly a pánevní dno. 
  8. Pilates tvoří dlouhé štíhlé svaly a krásné postavy. 

Jak s pilates začít? 

Začít se pravidelně hýbat může být pro některé z nás oříšek. Na začátek je velmi důležité si zvolit takovou pohybovou aktivitu, která nás bude bavit a nebudeme ji dělat s odporem. Jedině tak můžeme u cvičení dlouhodobě vydržet. Pilates je v tomto směru velmi žádané, protože hodiny cvičení jsou různorodé a rozhodně se při cvičení nebudete nudit. Při cvičení pilates se totiž cviky opakují pouze 4x – 8x a střídají se v rychlejším sledu, tudíž hodina cvičení uteče jako voda. 

Pokud vám chybí motivace ke cvičení, můžete se inspirovat zde

Tipy na začátek

Než se pustíte do cvičení pilates, určitě se ve vašem okolí porozhlédněte po nějakém kvalitním instruktorovi. Pilates je totiž velmi specifické cvičení a bez dobrého vedení byste si mohli při cvičení i ublížit. Lekce by měla trvat minimálně 50 minut a kromě podložky a pohodlného oblečení k ní nic jiného nepotřebujete. 

Pokud máte nějaké dotazy, nebojte se před lekcí spojit s instruktorem, obzvlášť, pokud máte nějaké zdravotní problémy, o těch by měl instruktor vědět. 

Při cvičení pilates se připravte na to, že na vás instruktor pilates bude celou dobu mluvit, popř. vás v pozicích opravovat. Opravování v jednotlivých pozicích se určitě nebojte, může to být na začátku nepříjemné, ale pro vaše cvičení je velmi důležité, abyste cviky prováděli správně. 

I když se vám bude zdát na začátek složité dýchání, tak hlavně dýchejte a dech nezadržujte. Postupem času budete u cvičení dýchat snadněji a snadněji. 

Pokud vám rychlost hodiny nevyhovuje, cvičte si ve vlastním tempu. Instruktorovi to určitě vadit nebude. Jakmile by vás během cvičení něco bolelo, nebo vám cvik nevyhovoval, obraťte se také na instruktora, vymyslí vám adekvátní náhradu. Kvalitní instruktor by měl ale vždy rozpoznat úroveň klientů, hodiny přizpůsobovat a také nabízet vhodné modifikace cviků. Rozhodně se není na začátek čeho bát! 

S pilates pro začátečníky vám mohu pomoci i já ve svých online kurzech, které jsou přizpůsobené právě začínajícím sportovcům. Každá lekce trvá přibližně 30 minut a zacvičit z domova si ji může opravdu každý. 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)