Jak se zbavit bolavých zad? 

Bolavá záda umějí pěkně potrápit a s velkou pravděpodobností je zažil každý z nás aspoň jednou za život. Jaké jsou ale hlavní příčiny bolestí zad a jak se bolavých zad zbavit? Nechte si poradit! 

Hlavní příčiny bolesti zad

Bolest zad je v současné době mezi populací již tak rozšířená, že ji můžeme zařadit  mezi civilizační choroby. Více trápí také obyvatele vyspělejších zemí z důvodu odlišného životního stylu. Příčina bolesti zad ovšem neexistuje pouze jedna, vždy se jedná o spojení více faktorů dohromady.

Mezi hlavní příčiny bolesti zad patří: 

 • sedavé zaměstnání,
 • nedostatek pohybu,
 • nadváha nebo obezita,
 • chronické onemocnění,
 • úraz,
 • těhotenství,
 • nesprávné držení těla,
 • povolený střed těla,
 • povolené pánevní dno,
 • nadměrný stres, 
 • špatná chůze, popř. ploché nohy nebo 
 • další onemocnění

Druhy bolestí zad

Svaly na zádech mohou být buď přetížené nebo ochablé, což způsobuje základní bolesti zad v krční, hrudní nebo bederní oblasti páteře. Často je však bolest zad propojena s další částí těla (končetiny, orgány), proto není nikdy dobré se při léčbě zaměřit pouze na oblast zad. Nejdůležitější je vždy určit příčinu bolesti, s čímž vám může pomoci lékař nebo kvalitní fyzioterapeut. 

Při akutní bolesti zad nás bolí převážně v jednom místě a bolest nás může trápit i několik týdnů. Příčinou akutní bolesti zad může být přetížení v dané oblasti nebo nějaké mechanické zhmoždění (přeležení, prudký pohyb apod.). V tomto případě určitě vyhledejte rehabilitačního lékaře, který určí další léčbu, popř. bolest odezní sama. Vedle akutní bolesti zad vás může trápit chronická bolest zad, která není třeba tak intenzivní, zato nás ale může trápit i několik měsíců, popř. let. Chronickou bolest zad nejčastěji způsobují ochabnuté zádové svaly, což potom může vést až k omezení naší hybnosti, nebo nějakým jiným onemocněním. Chronickou bolest zad rozhodně nepodceňujte a navštivte lékaře, obzvlášť, pokud se jedná o bolest spojenou s mravenčením končetin. Chronická bolest zad může totiž značit i vážná onemocnění orgánů nebo rakovinu

Jak tedy na bolavá záda? Pomoci může pilates

V dnešní uspěchané době je velmi těžké si najít čas pouze na sebe a to se bohužel projevuje na celém našem způsobu života. Pokud nechcete, aby vás bolela záda, je důležité se věnovat sami sobě a to nejen po stránce fyzické, ale i psychické

Snažte se ze svého života odstranit uspěchanost a stres, věnujte se pobytu na čerstvém vzduchu a trávení času s rodinou a přáteli. Na odstranění stresu můžete také zkusit různé meditace nebo dýchací techniky. Samozřejmě je také dobré zařadit správné cvičení. Při bolestech zad se raději vyhněte běhání nebo sportům, kde dochází k výpadům a poskokům (squash, badminton, basketbal, volejbal apod.) a zařaďte, aspoň ze začátku, cvičení posilovací. 

Pomoci by v tomto případě mohlo pilates, protože se jedná o cvičení, které se zaměřuje na posílení středu těla, pánevního dna a vnitřních svalů. Určitě cvičení pilates vyzkoušejte. Pokud nemáte v okolí možnost si pilates zacvičit, můžete vyzkoušet moje nové online kurzy pro začátečníky, které vám od bolesti zad rozhodně pomohou! 

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)