Je pilates vhodné i pro těhotné? 

Těhotenství je pro každou nastávající maminku zajisté krásným obdobím, při kterém ale dochází k hormonálním a fyzickým změnám, na které všechny ženy nemusí být připraveny. 

Jak se vyvarovat působení těchto změn na naši náladu a může s tím pomoci pilates? Je pilates vhodné i pro těhotné

Proč cvičit během těhotenství? 

Pravidelné cvičení v těhotenství je pro nastávající maminky velmi důležité a prospěšné. Přirozený pohyb těhotným ženám doporučí každý porodník nebo gynekolog. Nehledě na to, že všichni víme, že pohyb je přínosem úplně pro každého, bez ohledu na těhotenství. 

V těhotenství nemusí tedy nutně platit, že žena musí zcela přijít o svoji kondici a úroveň fitness. Správnou životosprávou, cvičením a plánováním si může těhotná žena udržet svoje zdraví, kondici a současně mít zdravé dítě. 

Výhody cvičení během těhotenství

Výzkumy dokázaly, že děti sportujících žen jsou při narození zdravější, lépe zvládají stres při porodu, mají nižší tepovou frekvenci a lepší spánek, než děti žen, které se během těhotenství nepohybují. 

Mezi základní výhody cvičení během těhotenství patří: 

 • zvyšuje energii,
 • zvyšuje svalový tonus,
 • zlepšuje vytrvalost a sílu,
 • zlepšuje náladu,
 • pozitivně ovlivňuje spánek,
 • redukuje bolesti v zádech,
 • snižuje riziko těhotenské cukrovky a 
 • snižuje zácpu a nadýmání

Samozřejmě platí, že pokud má žena v těhotenství jakékoliv problémy, měla by fyzickou aktivitu v těhotenství konzultovat se svým lékařem a zároveň ji modifikovat. 

Proč během těhotenství necvičit? 

Obecně platí, že žena může během těhotenství cvičit, pokud její těhotenství probíhá normálně a cítí se dobře

V těhotenství rozhodně necvičíme při

 • významných respiračních problémech,
 • vaginálním krvácení,
 • trvajících závratích a slabosti,
 • trvající bolesti hlavy a svalové slabosti,
 • vysokém tlaku a
 • rizikovém těhotenství

Cvičení je vždy nutné konzultovat s lékařem a nechat si ho od něj schválit

Na co dávat pozor? 

Během cvičení je rozhodně důležité dát na vnitřní pocity. Proto je dobré při jakékoliv bolesti nebo nepříjemnému pocitu s cvičením raději přestat. 

V těhotenství by cvičení nemělo probíhat ve vysoké intenzitě. V II. trimestru by se měla intenzita cvičení snížit přibližně o 20 %, ve III. trimestru již o 50 %. Je to dáno tím, že vlivem hormonů se žena cítí více unavená a cvičením potřebuje nabrat energii a ne naopak. 

Místnost, kde se cvičí, by měla být dobře vyvětraná a měla by tam panovat příjemná teplota. Pro těhotné ženy se nedoporučuje cvičit ve vysoké teplotě a v nadměrném vlhku. Vysoká teplota a vlhkost ovlivňuje dýchání a žena se poté musí více u cvičení snažit, což není v těhotenství žádoucí. 

Dalším důležitým faktorem je pitný režim, který by žena měla dodržovat nejen během celého těhotenství, ale především při fyzické aktivitě. Dobré je mít u sebe neustále menší lahev s vodou a při pocitu žízně se napít. 

Proč je vhodné zrovna pilates? 

Pilates patří mezi tzv. body and mind cvičení, což znamená, že propojuje mysl s fyzickou aktivitou. Tohle spojení je v těhotenství velmi vhodné, protože budete mít zvýšenou kontrolu nad svým pohybem a neuděláte nějaký pohyb neuváženě. Dalším benefitem je nízká intenzita cvičení, kterou si můžete ještě snížit dle vašeho uvážení. 

Cviky v pilates se také opakují 4x – 8x, což není velká zátěž a cvičení poté zvládne i každá nastávající maminka. Nesporným benefitem je posilování pánevního dna během jakéhokoliv cviku pilates, což je důležité pro snazší porod i dobu poporodní. 

I když je v současné době nabídka různých cvičení v malých i velkých městech poměrně široká, těhotenské cvičení často k dispozici není. S tím vám mohu pomoci ve svém novém online kurzu pilates pro těhotné, se kterým budete cvičit rozhodně bezpečně!

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

© 2022 cvicimesjanou.cz. Všechna práva vyhrazena.

BUĎTE JAKO PRVNÍ INFORMOVÁNI O NOVÝCH ČLÁNCÍCH I KURZECH

Přihlaste se k mému newsletteru, ať vám nic neunikne. A nebojte, neposílám ho často :-)